-
MICHAŁ ADAMIAK
Rodowity Stokowianin. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku historia. Wieloletni instruktor ZHP, szef reprezentacji na europejski zlot skautów. Koordynator projektów edukacyjnych związanych z prawami człowieka i dziecka oraz historią II wojny światowej. Współtwórca gry przeglądarkowej o mieście Łodzi.
-
ŁUKASZ Z BAŁUT
Artysta o wielu twarzach: muzyk, literat, fotograf, performer. Autor wielu filmów i piosenek o Bałutach. Pomysłodawca Festiwalu Kultury Bałuckiej (2007-2009) i Radia Wolne Bałuty (2008). Laureat Nagrody Artystycznej Prezydent Miasta Łodzi w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
-
ELIZA GAUST
Mieszka na Starym Polesiu, pracuje na Bałutach - w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jako koordynatorka projektów (m.in. Kolorowa Tolerancja, obchody likwidacji Litzmannstadt Getto, Otwarta Łódź). Bywa też kuratorką wystaw, pisze artykuły (aktualnie do portalu Miej Miejsce i do Kalejdoskopu). Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi w 2017 r. (w ramach stypendium napisała książkę "CZATA | JUDE 1993-2017"). Od wielu lat działa w obszarze działań antydyskryminacyjnych - w Centrum Dialogu, w stowarzyszeniu O!Środek działań równościowych i w stowarzyszeniu HaKoach. Stworzyła internetową platformę antydyskryminacyjną opowiedzsie.pl. Od 2013 r. koordynuje Żywą Bibliotekę Łódź.
-
TADEUSZ GICGIER
(1927-2005) pisarz, poeta, satyryk, autor scenariuszy do trzech filmów animowanych. Redaktor łódzkiej i białostockiej rozgłośni Polskiego Radia. Autor 30 książek – zbiorów wierszy satyrycznych, fraszek i reportaży literackich.
-
HAWA duet GRZEGORZ HABRYN, ANETA WAWRZOŁA
Grzegorz Habryn - absolwent PWSF TVIT. Montażysta filmów dokumentalnych i wideo-projektów, m.in. Cezarego Bodzianowskiego i Joanny Rajkowskiej, odpowiedzialny za postprodukcję krótkich form reklamowych, relacji making off. Autor fotografii i zwiastunów teatralnych, w 2018 roku nagrodzony przez Instytut Teatralny w kategorii najlepsza fotografia teatralna sezonu.
Aneta Wawrzoła - oligofrenopedagożka, fotografka, trzykrotnie znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych fotografów teatralnych wg Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Współpracuje z wieloma centrami kultury, m.in. Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Pinokio w Łodzi, Centrum Dialogu im. M. Edelmana, Dotknij Teatru, Festiwal Łódź 4 Kultur. Realizuje dokumentacje fotograficzne wydarzeń kulturalnych.
-
ALICJA JUŚKIEWICZ
-
MAGDALENA KAMIŃSKA
Pracuje na Bałutach od 2014 roku w Centrum Dialogu jako koordynatorka ds. projektów. Koordynuję działania związane z organizacją wystaw (m.in. Marek Edelman. Człowiek) i wydaniem publikacji oraz organizacją wydarzeń w Centrum Dialogu. Kuratorka instalacji Marzenie Abramka oraz autorka wystawy o rodzinie Gerechtów z Grodziska Mazowieckiego prezentowanej w czasie 2. FKŻ w Grodzisku Mazowieckim. Od 2016 roku należy do stowarzyszenia O!Środek działań równościowych działającym na rzecz edukacji antydyskryminacyjnej i współtworzy projekt „Opowiedz się”.
-
ROMA LESZCZYŃSKA
Reporterka Radio-Łódź, później Radiowej Trójki na łamach której wydawała audycję „Zapraszamy do Trójki”. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na reportaż radiowy „Polska i świat 2002” w kategorii reportaż aktualny za „Pociąg do Warszawy” opowiadający o łodzianach dojeżdżających do stolicy do pracy.
-
JÓZEF MACKIEWCZ
Józef Mackiewicz (ur.1.04.1902 w Petersburgu, zm. 31.01.1985 w Monachium) – polski pisarz i publicysta. W latach i 20. i 30. XX wieku publikowal artykuły w wychodzącym w Wilnie dzienniku „Słowo”, którego redaktorem naczelnym był jego starszy brat Stanisław Mackiewicz. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski uciekł do Kowna, jednak w listopadzie 1939 r. po przejęciu Wilna przez Litwinów powrócił i wydawał jedną z trzech ukazujących się w Wilnie gazet codziennych – „Gazetę Codzienną”. Jednak rząd litewski pozbawił go prawa publikacji. W 1941 w „Gońcu Codziennym”, piśmie wydawanym przez okupacyjne władze niemieckie w języku polskim, ukazało się jego kilka antykomunistycznych artykułów. Był jednym z obserwatorów ekshumacji zwłok w Katyniu. Po wojnie znalazł się na emigracji i publikował w pismach emigracyjnych: w paryskiej "Kulturze". londyńskich "Wiadomościach", i in. Wydał również wiele książek na temat rozprzestrzeniania się komunizmu.
-
MICHAŁ MATYS
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Reporter, dziennikarz telewizyjny związany z Gazetą Wyborczą i TVP. Autor tekstów dla m.in. miesięcznika ekonomicznego „Profit” (dzisiejszy Forbes), tygodników Newsweek Polska, Przekrój oraz dzienników Rzeczpospolita i Polska The Times. Autor cyklu dokumentalnego Zagadki Tamtych lat. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Grand Press za najlepszy reportaż telewizyjny oraz nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.
-
LIDIA OSTAŁOWSKA
(1954-2018) Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach PRL pisała dla Przyjaciółki i ITD., po przerwie spowodowanej stanem wojennym związała się jako reporterka z Gazetą Wyborczą. Autorka książek Cygan to cygan, Farby wodne (za które została nominowana do literackiej nagrody NIKE w 2012) oraz Bolało jeszcze bardziej. Wykładowczyni w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Polskiej Szkole Reportażu.
-
JOANNA PODOLSKA-PŁOCKA
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2011r. dyrektor centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Związana z Gazetą Wyborczą. Autorka lub współautorka wielu książek m.in. Litzmannstadt-getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości, serii spacerowników po Łodzi oraz kilkunastu wystaw. Inicjatorki akcji Kolorowa Tolerancja. Laureatka Nagrody Polin. W 2009 r. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
-
BOLESŁAW POLEWCZYK
-
IGOR RAKOWSKI KŁOS
-
JOANNA SIKORZANKA
Absolwentka polonistyki (UŁ) i dziennikarstwa (UW). Związana z Radio Łódź. Autorka audycji literackich, organizatorka konkursów poetyckich i laureatka konkursów reporterskich, m.in. Konkursu Artystycznych Form Radiowych. Mieszkanka i miłośniczka Bałut.
-
ADAM SITAREK
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Badań Żydowskich UŁ, stypendysta Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiego Akademii Nauk. Zainteresowany historią Łodzi i łódzkich Żydów. Autor prac poświęconych dzieją getta łódzkiego m.in. nagrodzonej w konkursie historycznym tygodnika „Polityka” Otoczone drutem państwo. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego; członek zespołu redakcyjnego Encyklopedii getta łódzkiego oraz Kroniki getta łódzkiego.
-
TOMASZ STAŃCZAK
Absolwent Politechniki Zielonogórskiej. Fotograf, związany z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego za najlepszy materiał prasowy. Pomysłodawca warsztatów fotograficznych FOTOBAŁUTY
-
STUDIO POLKA DOT
To duet graficzny założony przez Hannę Niemierowicz i Aleksandrę Woźniak w Łodzi. Studio zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem komunikacji wizualnych, identyfikacji, oraz projektowaniem książek, plakatów, opakowań, wystaw oraz szeroko rozumianych materiałów wydawniczych. Przez ponad dekadę działalności dziewczyny projektowały dla instytucji kultury, t.j.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Polskiej Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Filharmonii Łódzkiej, Fundacji im. Tadeusza Kantora, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, oraz klientów komercyjnych t.j.: Polskie Koleje Linowe, Rossmann, Deante, Danfoss czy Empik. W 2019 roku projektantki obroniły tytuł doktora Sztuk Pięknych na ASP w Łodzi.
-
MARIUSZ SYTA
Dziennikarz radiowy związany z Radio Łódź i programem 1 Polskiego Radia, gdzie prowadził audycję Sygnały dnia i Popołudnie z jedynką. Aktualnie współpracuje z Radiem Plus na łamach którego prowadzi m.in. audycję Aleja Gwiazd.
-
MIŁOSZ SZYMAŃSKI
(ur. 1988), analityk IT, w przeszłości mechanik okrętowy. Absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Polskiej Szkoły Reportażu. Autor podcastów "Lekcja Historii" i "Za Rubieżą. Historia i Polityka".
-
URSZULA TARASIEWICZ
(ur. 1975r.), studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografia. Swoją drogę jako fotograf rozpoczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomniane medium Fototapety. Żyje i pracuje w Polsce oraz w Norwegii. Tam też zdobywała doświadczenie zawodowe na planach filmowych.
Tarasiewicz jako dokumentalistka jest wrażliwym obserwatorem otoczenia, w swoich pracach nobilituje elementy absurdalne i marginalne. Życie w industrialnej Łodzi wpłynęło na jej poszukiwania piękna w kiczu, koloru w szarościach i szczęścia w ludziach, którzy go nie mają. Fotografuje prosto, surowo, ascetycznie. Zapisuje na negatywie momenty, które są znakiem swojego czasu i bez upiększeń opisują otoczenie. Kiedy fotografuje ludzi, pozwala im odgrywać wymyślone role, nie tworzy portretów psychologicznych, a zachęca do kreowania sytuacji na potrzebę chwili.
-
JUSTYNA TOMASZEWSKA
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Filologii Hiszpańskiej i Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych. Licencjonowany przewodnik Po Łodzi. Pisze blog dla dzieci o tematyce łódzkiej – www.koloreklodz.blogsport.com oraz wielu bajek osadzonych w mieście, w tym na Bałutach. Autorka wielu tras spacerów po Łodzi oraz przewodnika rowerowego Rowerownik po Łodzi.
-
JULIAN TUWIM
-
UCZESTNICY/CZKI WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH:
Alan, Daniel, Julia, Klaudia, Kuba, Norbert, Szymon, Wiktor, Zuzia.
Warsztaty fotograficzne FOTOBAŁUTY były projektem realizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Tomasza Stańczaka – fotografa związanego z Gazetą Wyborczą. Uczestnicy warsztatów fotografowali Bałuty i zmiany na nich zachodzące razem ze zmieniającymi się porami roku. Mecenasem konkursu był Orange Property Group.
-
BARBARA WIŚNIEWSKA
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Od lat 80. związana z Radio Łódź. Wieloletnia kierowniczka redakcji miejskiej oraz Publicystyki i Reportażu w Radiu Łódź. Specjalizuje się w reportażach o Łodzi i regionie, za które wielokrotnie nagradzano ją w ogólnopolskich konkursach Polskiego Radia. Odznaczona Honorową Odznaką Miasta Łodzi i odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi